Mniej znaczy więcej!


Nowe cenniki, oferty specjalne, wyróżniki konkurencyjne, standardy prowadzenia rozmów, techniki sprzedaży, BHP, RODO….Dziesiątki, a może setki stron tekstu do zapamiętania. Pracownicy pierwszej linii powinni posiadać naprawdę sporą wiedzę i umiejętności, aby nadążyć za zmianami. W praktyce nie zawsze jest czas, aby o to zadbać...

Pracownik, który myli informacje, nie jest w stanie wytłumaczyć zasad oferty promocyjnej, czy sprawnie posługiwać się nowym oprogramowaniem, jest zestresowany, co prowadzi do  przemęczenia, a to prosta droga do popełniania błędów czy nawet wypalenia zawodowego…

Dobrze wyedukowany członek zespołu ma znacznie większe szanse na wykorzystanie w pełni swojego potencjału. Aby wesprzeć go w rozwoju i nauce można udostępnić mu materiały zawierające potrzebną w pracy wiedzę i łudzić się, że skrupulatnie, strona po stronie będzie ją chłonąć.

Można! Ale po co się oszukiwać?

Zastanów się, na ile Tobie wystarczyłoby chęci i koncentracji, aby np. przeczytać na raz cały plik ze Standardami Obsługi Klienta lub napisaną niezrozumiałym językiem, długą instrukcję obsługi nowego rozwiązania wprowadzonego w Twojej firmie.

Być może nawet i byś przeczytał wszystko, co trzeba. Ale ile z tego byś zapamiętał na dłużej, by potem móc to wykorzystywać w swojej pracy? Sam odpowiedz sobie na to pytanie!


W dzisiejszych czasach Internetu i mediów społecznościowych ludzie przyzwyczajeni są do poruszania się w świecie krótkich i  atrakcyjnych wizualnie informacji. Niechętnie czytają długie i skomplikowane teksty - a gdy już to robią, to coraz częściej pojawiają się problemy ze skupieniem na nich uwagi. Dlatego jeśli chcemy, aby pracownicy zapoznali się z jakąś informacją i jeszcze na dodatek ją zapamiętali oraz wykorzystywali w praktyce, należy im maksymalnie uprościć to zadanie.  

W takiej sytuacji idealnie sprawdza się microlearning!

Co to takiego?

To strategia uczenia bazująca na krótkich informacjach, podanych w łatwy do przyswojenia sposób. Najpierw treści merytoryczne są obrabiane do postaci krótkich Pigułek Wiedzy. Następnie są one przekazywane za pomocą odpowiednio zaprojektowanej platformy, w postaci różnorodnych, krótkich zadań.

To właśnie microlearning jest jednym z filarów platformy Tribeware. Jest to mechanizm przypominający media społecznościowe. Wyobraź sobie, że zamiast bezmyślnego scrollowania zdjęć słodkich zwierzątek i celebrytów, Twój pracownik poszerza i utrwala swoją wiedzę, w sposób dopasowany do naturalnych procesów uczenia się. Dzięki narzędziom takim jak platforma Tribeware, może dodatkowo wchodzić w interakcje z koleżankami i kolegami po fachu, dzielić się doświadczeniem, a w razie potrzeby uzyskać natychmiastowe wsparcie.

A to wszystko bez konieczności odrywania wszystkich od pracy na wielogodzinne szkolenia i bez kosztów organizacji tego spotkania!

Sukces tej metody polega na tym, że użytkownik uczy się zaledwie ok. 5 minut dziennie, ale za to systematycznie. To on decyduje, o jakiej porze dnia (lub nocy)  jest gotów przyjąć kolejną dawkę wiedzy. Materiał podany jest w atrakcyjnej formie, ułatwiającej zapamiętywanie. Dzięki tym aspektom materiał jest lepiej przyswajany, bo osoba ucząca się nie jest nim przeładowana, a nauka kojarzy jej się z przyjemnością. Dodatkowym wspomagaczem jest odpowiednio zaplanowany system powtórek, które utrwalają wiedzę.

Skąd wiemy, że nasza metoda jest skuteczna?

Pokazują nam to wyniki KPI projektów, ale również sami użytkownicy platformy Tribeware mówią nam o tym w ankietach!

Rozproszeni po salonach w całej Polsce Doradcy Klienta i Optometryści Vision Express już ponad 3 lata korzystają z systemu Tribeware, aby rozwijać swoje specjalistyczne kompetencje.Zapytaliśmy ich, co sądzą o takiej formie rozwoju. W ankiecie wzięły udział 724 osoby.

Okazuje się, że Tribeware to narzędzie nie tylko skuteczne biznesowo, ale także bardzo dobrze oceniane przez użytkowników.

Jak widać, zdecydowana większość ankietowanych oceniła, że sposób, w jaki przekazywane są informacje na platformie Tribeware pomaga im lepiej przyswoić wiedzę. A dobrze przygotowani merytorycznie i pewni swojej wiedzy pracownicy to eksperci, którzy zapewniają dobry wizerunek firmie i zyskują lojalnych klientów!


Anna Czarnota-Wójcik

Anna Czarnota-Wójcik

Psycholog z przygotowaniem pedagogicznym. W one2tribe zajmuję się projektowaniem procesów zmian w organizacjach i wdrażam rozwiązania motywacyjne.
Warszawa