Efektywność rywalizacji i konkursów sprzedażowych

Pomyśl o ostatnich konkursach sprzedażowych lub programach grywalizacyjnych, które zrobiłaś/zrobiłeś... albo takich, w których brałeś/brałaś udział.

I zastanów się, które z tych zdań są prawdziwe w Twoim wypadku.

  1. Wygrywają ciągle te same osoby (tak zwane "topy") i masz wrażenie, że nagradzani są ludzie, którzy i tak są zmotywowani. Trudno jest dogonić najlepszego a najlepszy po każdym konkursie staje się jeszcze lepszy. Słabo.
  2. 10% najlepszych walczy do końca a reszta odpuszcza przed końcem konkursu/programu. Bo po co grać, skoro i tak już nie masz szansę na nagrodę? Ten wspaniały samochód, weekend na Bali (albo w balii) może wygrać tylko wybraniec (wybrańcy).
  3. Jeśli jesteś szefem to zazwyczaj próbujesz konkursem "dopalić" sprzedaż i z każdym następnym wydarzeniem działa to słabiej... Ale nie możesz przestać, bo przecież konkurs jest co roku. A najlepsi już zaplanowali wyjazd samochodem na weekend na Bali.

A wczoraj koleżanka na korytarzu powiedziała Ci, że nie wszyscy lubią rywalizować (i ma rację, bo rywalizacja stanowi motywator dla jakichś 20% populacji).

Znasz to? W filmie poniżej Witek opowiada dlaczego tak się dzieje.  

Wojtek Ozimek

Wojtek Ozimek

20 lat na rynku gier, 10 lat na rynku gamifikacji, 26 na rynku technologii internetowych. Współtworzył gry lokalizacyjne, mobilne, społecznościowe, edukacyjne. Od 18 lat prowadzi One2tribe.
Warszawa