Skuteczne zarządzanie kampanią producenta FMCG w sieci sklepów

Współpraca sieci retailowych z producentami lub dystrybutorami najczęściej opiera się na zasadzie akcji marketingowych, które skupiają się na właściwej ekspozycji towaru, plakatów i ulotek. Z góry trafia także informacja: dzisiaj polecamy produkt X. Zakończeniem współpracy jest faktura za usługi marketingowe i dodatkowy rabat na daną kategorię produktów. Czy jest to efektywne?

Ciekawym przykładem jest międzynarodowy koncern FMCG, z którym mieliśmy okazję rozmawiać. FMCG opowiedzieli o sposobie prowadzenia swoich akcji marketingowych związanych z promocją i dosprzedażą produktów klientom końcowych w sklepach, na które przeznaczany jest ogromny budżet. Okazało się, że gigantowi brakuje odpowiednich rozwiązań usprawniających współpracę między producentem/dystrybutorem a daną siecią retail.

Dzięki technologii i metodyce One2tribe pogodzenie tych interesów stało się możliwe. Przedstawiliśmy rozwiązanie zapewniające komfortowy ekosystem współpracy, dzięki któremu sieć retail zarabiała nie tylko na produktach oferowanych przy specjalnych warunkach zakupu, ale również na marży.

Skuteczne motywowanie sprzedawców

Już ponad 80,000 użytkowników, w tym pracownicy sklepów, franczyzobiorcy, doradcy ubezpieczeniowi i finansowi, managerowie, pracownicy logistyki, magazynierzy czy handlowcy w FMCG, korzystają z naszej metodyki i technologii. Oferowane przez nas rozwiązania pozwalają klientom z wszelkich branż na realizację twardych celów biznesowych. W rezultacie producent odnotowuje zwiększony udział na rynku, co przekładało się na inwestowanie w daną sieć i możliwość policzenia tzw. ROI.

Motywowanie sprzedawców a wzrost sprzedaży

Kluczem jest odpowiednio zaprojektowany program motywacyjny dla członków zespołu odpowiedzialnych za dany proces. Z doświadczenia wiemy, że odpowiednio rozłożoną wiedzę łatwiej się zapamiętuje, a polecenia skonstruowane w prosty sposób - łatwiej wykonuje. Dlatego główny cel zostaje rozłożony na mniejsze zadania, na których skupiają się użytkownicy platformy.

Metodyka One2tribe opiera się na modelu ANAF (aktywacja, nauka, akcja, feedback). Proces działania umożliwia monitorowanie wyników i zarządzanie zarówno procesami, jak i komunikacją na różnych płaszczyznach. Poza kontrolą procesu współpraca z nami daje konkretne efekty. Mogliśmy je obserwować, pracując dla takich klientów jak LIDL, Żabka, Play, Ikea, Vision Express, ING czy Compensa.

Aby lepiej zobrazować nasze działania, przytoczę przykład z branży FMCG.

Krok 1 - przedstawiciel handlowy - użytkownik systemu zaczyna swój dzień pracy, wchodzi do aplikacji, żeby sprawdzić jakie zadania czekają na niego danego dnia. Od managera/dyrektora sprzedaży otrzymuje informację, na jakim produkcie dzisiaj musi się skoncentrować - może to być np. makaron.

Krok 2 - kolejnym krokiem jest upewnienie się, że przedstawiciel posiada odpowiednią wiedzę o produkcie i potrafi dokonać sprzedaży produktu - jest to, zadanie typowo edukacyjne upewniające nas, że każdy pracownik posiada odpowiednie kompetencje do realizowania swoich celów sprzedażowych.

Krok 3 - polega na przekazaniu pracownikowi konkretnego twardego sprzedażowego zadania - pracownik otrzymuje dokładną informację o tym, co ma zrobić - np. jak ma wyglądać ekspozycja makaronu. Co ważne otrzymuje również informację o nagrodzie, jaką otrzyma za zrealizowane zadanie (motywacja!) - ważne jest tutaj odpowiednie zaprojektowanie systemu wzmocnień (konkursy retail).

Krok 4 - feedback - Manager widzi, jak pracownicy realizują zadanie (czy idzie im dobrze, czy źle). Jeśli widzi, że idzie źle, może dowiedzieć się, jakie są tego przyczyny - dzięki aplikacji szybko uzyska odpowiedź. Pracownik może powiedzieć, z jakimi problemami boryka się przy sprzedaży makaronu  lub poinformować, jakiego jeszcze wsparcia potrzebuje, żeby zwiększyć swoje wyniki sprzedażowe.

Motywowanie z One2tribe

Celem każdego działania jest odpowiednie motywowanie ludzi do zmiany ich zachowania w kierunku podwyższenia efektywności pracy. Zastanawiasz się, jak osiągnąć lepsze wyniki swoich działań biznesowych (np. szybki wzrost sprzedaży danej kategorii produktów)? Jako zespół doświadczonych ekspertów w One2tribe wiemy, jak możemy Ci w tym pomóc. Chcesz poznać szczegóły? Umów się z nami na spotkanie. Serdecznie zapraszamy!

one2tribe

one2tribe